„Kde jsou ta přání? Voda je vzala.“

Scénář: Tomáš Jarkovský a Kamil Bělohlávek
Režie: Kamil Bělohlávek
Scénografie: Kamil Bělohlávek
Hudba: Marek Bělohlávek
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský
Kostýmy: Tereza Venclová Vašíčková
Loutky: Jiří Bareš

Premiéra: 16. 3. 2019

Délka představení 45 min

  • 3+ Určeno divákům od 3 let.

Autorská inscenace na motivy klasického pohádkového příběhu o rybce, která výměnou za svobodu dokáže plnit přání, a pošetilosti těch, kteří neví, co by si tak ještě mohli přát.

V horách vyvěrá ze země voda v tenkém pramínku. Cestou z kopce dolů se slévá s dalšími pramínky a sílí ve stále mocnější proud, až je z ní mohutná řeka. Ale ani ta se nezastaví a valí se stále dál, až nakonec dospěje až do moře, které je tak obrovské, že je konce nelze dohlédnout. Na to moře každý den časně z rána vyplouvá ve své bárce starý rybář a doufá v dobrý úlovek. Jenže moře je nevyzpytatelné, v jednu chvíli se tváří přívětivě jako dobrý starý známý, aby se vzápětí rozzuřilo a ztrestalo každého, kdo ho snad doposud nebral dostatečně vážně. Vždyť voda dokáže obdarovávat i brát. A moře, to je hodně, hodně vody…

Napsali o nás:

Novinka O Zlaté rybce, kterou v Draku coby debutant režíroval scénograf Kamil Bělohlávek, je však přímočarou, úhlednou a úhledně odvyprávěnou potemnělou námořnickou baladou, kde podvědomě cítíme až v desáté řadě vůni přístavu, bídy a moře.
Bělohlávek se spoluatorem, dramaturgem Tomášem Jarkovským a skladatelem a textařem Markem Bělohlávkem vše točí kolem jednoduchého scénického nápadu s ohromnou průsvitnou polokoulí a čtyřmi stožáry s lany a plachtou. Od kapky vody se úsporně čaruje až k bouři, slaná voda je osudem starému rybáři a jeho ženě – semetrice, jimž veškerý zbídačený úděl vtiskl do každé vrásky řezbářský mistr Jiří Bareš. Ve dřevě ožívají neštěstí, krutost, pošetilost, citová bezbrannost, ale i hloupost, pýcha a lakota. Rybářčina přání ztvárňují v náznaku hrubé cihly, o něž trochu drhne textová doslovnost, zlatá ryba svítí jak neon o Velikonocích. Tři sehrané a dobře sezpívané herečky Ivana Bílková, Pavla Lustyková a Petra Cicáková provádějí malé publikum dějem s jistotou, samozřejmá je i jistota loutkářská.

Mladá fronta DNES, Petr Mareček