DIZAJNIŠTĚ
Interaktivní výstava Dizajniště hravou formou seznamuje s metodou designového myšlení a krok za krokem děti naučí, jak myslet a navrhovat jako designér.
Výstava provede návštěvníky cestou od designového nápadu až k jeho realizaci pomocí designového myšlení. Prostřednictvím jednoduchého návodu s pěti fázemi – empatie, definice, ideace, prototyp, testování – mohou účastníci ve své práci i každodenním životě objevovat nová kreativní řešení a zažít přitom spoustu tvůrčího dobrodružství.
Co u nás můžete zažít a jak Dizajniště funguje?
-
- Interaktivní výstava je vhodná pro návštěvníky od 6 let v doprovodu jejich dospělých a počítá s aktivní spoluprací malých i velkých návštěvníků.
- V Dizajništi na vás čeká 5 zastavení a na každém z nich se seznámíte s jednou fází designového myšlení.
- Jednotlivé fáze je potřeba projít v konkrétním pořadí.
- Na každém zastavení najdete pracovní list, který vás celým procesem provede a vy si budeme moci na vlastní kůži vyzkoušet, jak myslet a navrhovat jako designér.
- Na konci si odnesete vlastnoručně navržený diář, notes či sešítek, nebo možná něco úplně jiného 🙂
- Doporučená délka návštěvy je 1,5 – 2 hodiny.
- Většina textů ve výstavě je v češtině i angličtině, pracovní listy jsou dvojjazyčné, návštěva je vhodná i pro anglicky mluvící návštěvníky.
Designové myšlení učí kreativnímu řešení problémů, generování nápadů a schopnostem je vyhodnocovat, rozvíjí komunikační a prezentační dovednosti, podporuje práci v kolektivu, je inkluzivní, je zábavné, poučné a hravé.
Pro školní kolektivy nabízíme lektorské programy, které návštěvníky provedou je celým kreativním procesem. Žáci a studenti si na nich osvojí sběr, třídění, analyzování a vyhodnocování informací a jak je mohou tvůrčím způsobem aplikovat v nových souvislostech a situacích. V pěti krocích se dostanou od nápadu k až realizaci.
Účastníci přirozeně rozvinou celou řadu důležitých kompetencí: týmovou spolupráci, prezentaci, komunikaci a vizualizaci myšlenek, argumentaci, vedení diskuse i polemiky.
Designové myšlení spojuje, narušuje bariéry mezi lidmi a přispívá k sebenaplnění.
Lektorské programy pro školní kolektivy jsou uzpůsobeny různým věkovým kategoriím návštěvníků základních i středních škol.
Autory expozice jsou designoví aktivisté, kreativci a patrioti z karlovarského spolku PROTEBE live, který již od roku 2005 buduje image Karlových Varů jako kulturního a občansky aktivního města. K tomu nemalou měrou pomáhá jejich kreativní centrum DIZAJNPARK (dříve galerie Supermarket WC) v prostorách tuhnického výměníku.