Mixuj komiks

KOMIKSOVÁ DÍLNA S ILUSTRÁTORKOU (NEJEN) ČASOPISU RAKETA

Je komiks literatura? Nebo výtvarné dílo? Jaké může mít podoby? Kde lapit parádní příběh? Jak vykoumat vlastní  scénář? A jak to pak všechno smixovat do komiksového media? Sobotní komiksová dílna jako doprovodný program k výstavě Raketa.

Mařenka vás provede vesmírem komiksu. 

Mařenka Urbánková – ilustrátorka a studentka animovaného filmu na VŠUP v Praze. S Raketou je skoro od začátku. Ilustruje články, vymýšlí a kreslí skládačky, hry, obálky a nebo třeba papírové želvy a skejty.

Vhodné pro návštěvníky sobotní pohádky i pro další zájemce od 4 let. Kapacita komiksové dílny je omezena na 20 dětí. Rezervace a vstup na dílnu se hradí pouze za děti, dospělý doprovod vstupuje zdarma. 

ERBEN: VLASY

„Král zůstal, jako by mu byl meč do prsou vrazil. Nespal do rána; přemýšlel, co a jak, aby se nestalo, co tu slyšel…“ Král co se tuze rád za zvěří honil. Po řadě zlých činů se zatoužil honit za zvěří navěky.

Nonverbální výtvarná loutková inscenace Erben: Vlasy je součástí pásma temných adaptací pohádek K. J. Erbena Vlasy – Oči – Smrt. Živá hudba, stíny a striktně analogové prostředky vytvářejí křehkou a přesto temnou a syrovou atmosféru, která bez jediného slova vypráví pohádku o Králi, třech sudbách, utopené princezně a oživeném kostlivci, to vše ve dvou dějstvích. Samotné loutkové divadlo sestavené z částí piana, které vedle své nové funkce nepřestalo být hudebním nástrojem, postavil Hza Bažant z materiálu objeveného v ateliéru Bažantových, v barokní usedlosti Koulka na pražském Smíchově. Tímto pásmem Hza s Leonou navazují na tradici rodinných loutkových divadel.

Hura Kolektiv je volné sdružení umělců zaštiťující aktivity jeho členů. Výstupy spolku Hura Kolektiv jsou společné výstavy, divadelní produkce a publikační činnost. Podsekce kolektivu je také soubor obřích loutek Echt Street Puppets. Umělecká skupina Hura byla založena v roce 2001.

 

ERBEN:HAIR

Non-verbal artistic puppet production on the motifs of the tales of the collector of Czech fairy tales, K. J. Erben. Live music, shadows and strictly analogue instruments create a delicate though dark and raw atmosphere. 

www.hura.cz

MIMOŇ

Planeta Mimo má jediného obyvatele. Ten tu žije spokojeně sám se sebou ve světě, který mu dokonale vyhovuje. Až do okamžiku, kdy se planeta začne z neznámého důvodu přehřívat, a jemu nezbyde než si hledat jiné útočiště. A jaké to bude dobrodružství, netuší v tu chvíli nejspíš ani on sám.
Inscenace vypráví příběh o chlapci trpícím Aspergerovým syndromem, ale jejím tématem je obecně jinakost a bohatství i nedostupnost vnitřního vesmíru, který si každý neseme v sobě a do něhož se dá zvenčí proniknout jen obtížně. A leckdy i zevnitř, vždyť největší záhadou jsme často sami sobě. Vnitřní vesmír hrdiny přibližuje inscenace divákům pomocí jeho deníkových záznamů, jejichž prostřednictvím lze nahlédnout do způsobu jeho uvažování. A také pomocí atmosférické, živě produkované elektronické hudby nebo velkoplošných projekcí vytvořených na základě dětských výtvarných děl.

„Mám rád modrou barvu. Uklidňuje mě. Dává mi pocit jistoty. Modrý svět je svět, který je v pořádku. Klidný, vyrovnaný, bezpečný. Modrá je dokonalá barva. Má tolik podob, tolik odstínů, k čemu bych vůbec potřeboval jiné? Tak například radost má barvu světle modrou jako obloha, smutek je tmavě modrý jako měsíční svit. Ale ne ten zlý, znepokojující smutek, který se zalyká. Modrý smutek je klidný, smířený. Vyvěrá z hloubek a v těch hloubkách zase mizí. A modrá radost zní tiše, nekřičí rušivými tóny, nedere se neurvale na povrch, netřeští, nejuchá. Drží se pěkně uvnitř a jemně se chvěje. Můj svět je modrý, protože je jenom můj. A je jenom můj, protože je modrý.“

Roku 1943 publikoval rakouský profesor medicíny Hans Asperger první studii vycházející z jeho pozorování „psychicky abnormálních“ dětí. Jeho práce však byla zapomenuta a pozornosti se jí znovu začalo dostávat až v 80. letech 20.století. Od té doby se používá termín „Aspergerův syndrom“.

Napsali o nás:

„S postavou Mimoně se úspěšně vypořádal Dominik Linka, který spojuje vedení loutky s promyšleným činoherním výkonem, kdy velmi přesně zobrazuje typickou autistickou řeč těla – tedy motorickou neobratnost, roztěkanost, potřebu uhýbat pohledem a mnohé další… V každém případě je inscenace dalším skvělým příspěvkem k porozumění autistické duši.“

Pavla Bergmannová, Hadrián, zpravodaj festivalu Divadlo evropských regionů, 2019

„Celá inscenace je prostoupena fascinující vesmírnou stylizací. Koho by neuchvátila galaktická hudba vznikající přímo na jevišti za pomoci nejmodernějších elektronických hudebních nástrojů, blikající modul na hlavě Mimoně nebo projekce, toho určitě osloví start rakety s prskajícími zářícími rachejtlemi… Královéhradecká inscenace tedy rozhodně není pouhým didaktickým podobenstvím o tom, jak se chovat k autistům.“

Veronika Švecová, časopis Loutkář 4/2018

„Inscenace, která se ze začátku jevila jako klimatická parafráze Malého prince s Gretou Thunbergovou v hlavní roli (té je mimochodem Aspergerův syndrom diagnostikován), se naštěstí vyvinula v kouzelnou odyseu o hledání bezpečného útočiště a porozumění. Drak přináší báječný příklad nenásilného edukativního divadla, které snad dětským divákům ukázalo, že bychom se ke všem lidem měli chovat trpělivě, chápavě a přátelsky.“

Věra Halamásková, zpravodajství z festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem, www.loutkar.eu

Nedělání / Cesta do budoucnosti

Jednou za čas Labyrint Divadla Drak ožívá originálním programem pro rodiny s dětmi s názvem Nedělání. V bludišti čekají hry, pokusy, výtvarné dílny, ale i komorní divadelní představení či koncerty, to vše zastřešené vždy novým tématem. Děti s rodiči mohou tvořit, hrát si, nebo jen relaxovat u kávy a knížky. Vytváříme kolem nich pokaždé nový, svět, ze kterého se jim často vůbec nechce odejít.

Co je to Budoucno a jak to v něm asi vypadá? Jací budou lidé za 100 let? Budeme mít robotí kamarády a jezdit po parku na vznášedlech? A bez jakých dalších vynálezů se neobejdeme? Celoodpolední program pro dětské i dospělé odvážlivce od 4 let. Připravují lektoři Divadla Drak ve spolupráci se ZUŠ Střezina.

14.00 – 16.00 Hry a dílny v Labyrintu (přijďte a odejděte kdykoli budete chtít)
16.00 – představení iOtesánek (Režie: Divadlo b, Hrají: Radek Beran, René Krupanský)

Kapacita omezena. Doporučujeme Vám si vstupenky rezervovat předem přes HKpoint.cz.

Dílna / Cesta do vesmíru

Souhvězdí, mléčné dráhy, planetky a měsíce…
Vesmírní dobrodruzi pozor! Čeká nás cesta ke hvězdám.
Přijďte si vyrobit vlastní kosmickou loď a otevře se vám cesta do celé galaxie!

Každou neděli na vás v Labyrintu Divadla Drak čeká program pro děti vždy na jiné téma.Tentokrát dílna Cesta do vesmíru navazuje na výstavu Mimo, která vznikla v rámci příprav nové inscenace Mimoň a spoluprací se ZUŠ Střezina a s Křesadlem – centrem pomoci lidem s poruchou autistického spektra.

Dílna je určena pro děti od 6 let a jejich doprovod.
Materiál a pomůcky jsou v ceně vstupného.
Dílna je průchozí, přijďte a odejděte kdykoliv budete chtít.

Vstupenky v prodeji na místě v pokladně Muzea Labyrint v ceně 90,-

Součástí vstupného je i vstup výstavy MIM O, Nonperfektně vod Matasa a Interaktivní laboratoře.

Těšíme se na vás od 14 do 17 hodin ve třetím patře Labyrintu.

Výtvarnou dílnu vede lektorka Divadla Drak Jana Nechvátalová.

Neděle s Karlem – O Továrně na utopii

Autorská interaktivní výstava Továrna na Utopii v Labyrintu Divadla Drak už netrpělivě čeká na své objevitele, tak ji navštivte spolu s námi (a Karlem)!

Neděle s Karlem je série doprovodných programů k výstavě Továrna na Utopii. Přidat se mohou malí i velcí průzkumníci, děti i dospěláci, tvůrčí duše i badatelé, kteří chtějí vědět a vyzkoušet si něco víc.

Účastnit se můžete jednotlivých bodů programu nebo s Karlem strávit celé odpoledne.

 

program:

14:00 Uvedení do nové výstavy Továrna na utopii s kurátorem

15:30 Čtení z vybraných textů Karla Čapka (čtou herci Divadla Drak)

16:00 Výtvarná robotí trashart dílna

 

Kapacita je omezena na 20 účastníků, vstupné je jako do Labyrintu Divadla Drak, prosíme, rezervujte si své místo přes HKpoint. Těšíme se na Vás!

Nedělní ateliér – Brože se (ho)nosí

Jakou barvu máš rád, tvar, jaké zvíře bys byl „kdyby”, ať jsi jakýkoliv, přijď si vyrobit takovou ozdobu, která vystihuje právě tebe!

Vyrobené brože se pak skvěle hodí na pyšnění se jimi, ozdobení zimního kabátu nebo na darování někomu blízkému.

Každou neděli od 14 do 17 hodin na vás v Labyrintu Divadla Drak čeká program pro děti vždy na jiné téma. Dílna pro děti od 6 let a jejich doprovod.
Vstupenky v prodeji na místě v pokladně Muzea Labyrint v ceně 90Kč.

Součástí vstupného je i vstup do výstavy MIM O, Nonperfektně vod Matasa, Kočovné divadelní výstavy a interaktivní Dračí laboratoře.

Přijďte si zpestřit návštěvu Labyrintu Divadla Drak!

Vedou lektoři Divadla Drak.

Vánoční animovaný sen

Čas zázraků a příběhů láká do tepla animační dračí herny, tvořit, snít a uvést do pohybu i ta nejdivočejší přání. Společně vytvoříme krátká videa protkaná duchem Vánoc, která pak můžete internetovou poštou doručit jako posly svátků plných radosti a nekonečné imaginace.

Potřebné pomůcky: doneste si vlastní mobilní telefon, na který si video natočíte

Lektoři: Aneta Kohoutová, Šimon Macek

 

Vstupné: 100 Kč – v ceně vstupenky je vstup na výstavy a do Labyrintu Divadla Drak

Kapacita workshopu je omezena na 15 míst. Doporučujeme proto rezervaci předem.

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY NONPERFETKNĚ VOD MATASA

Blízké setkání s legendárním výtvarníkem a scénografem Petrem Matáskem pohledem jeho studentky Terezy Venclové. Jedinečná výstava, která nemůže být jinde než v Divadle Drak.

 

Guided tour of the exhibition Nonperfetkně vod Matasa (Non-perfectly by Matas)

Close encounters with the legendary visual artist and stage designer Petr Matásek from the perspective of Tereza Venclová, his former student. Original exhibition created uniquely for our space.

 

 

Zvuk / Kdo to řekl?

Haló? Slyšíme se? Vdechnout loutkám život jde nejen pohybem, ale i zvukem. Projdeme celou výstavu a nahrajeme fiktivní dialogy, zvuky i ruchy z útrob labyrintu. Nazvučení pokojíčků se pak stane součástí stále výstavy. Jakým hlasem promlouvají postavy z filmu? Tím vaším přeci.

Potřebné pomůcky: doneste si vlastní mobilní telefon, na který si video natočíte

Lektoři: Aneta Kohoutová, Šimon Macek

Vstupné: 100 Kč 

Kapacita workshopu omezena na 15 míst. Doporučujeme proto rezervaci předem.

Vstupenky jsou určeny pro všechny účastníky workshopu, tedy i dospělý doprovod.

V ceně vstupenky je vstup na výstavy a do Labyrintu Divadla Drak.

Nákupní košík0
Košík je prázdný!
Pokračovat v nákupu
Divadlo Drak
Right Menu IconEN