Inscenace Zeď ověnčená Hradeckou múzou v říjnové repríze
Těší nás, že inscenace Divadla Drak Zeď aneb Jak jsem vyrůstal za železnou oponou, která vznikla na motivy stejnojmenné knihy Petr Síse, obhájila svou nominaci a získala Výroční cenu města Hradec Králové “Hradeckou múzu”. Vy si jí můžete vychutnat v repríze 8. 10. od 19.00 hodin ve Studiu Divadla Drak.
Vstupenky
Výroční ceny města Hradec Králové uděluje Město Hradec Králové na základě návrhů občanů a institucí tradičně již od roku 1993. Výroční ceny jsou udíleny osobnostem, žijícím a působícím v krajském městě. Každoročně uděluje výroční cenu za významné počiny na poli kulturním s názvem Hradecká múza, výroční cenu za významné počiny na poli sportovním s názvem Hradecká sportovní cena, výroční cenu za výjimečnou studentskou práci s názvem Cena primátora města za studentskou tvůrčí práci.
Inscenace Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou, která přibližuje divákům období totality mezi lety 1948 -1989 u nás, měla v Divadle Drak premiéru v září 2019 u příležitosti 30ti let od sametové revoluce.
Hravá, hudebně vizuální performance, provede diváky dynamickým průřezem čtyřicetileté historie Československa, odkazujícím k zásadním dějinným křižovatkám tohoto období, které jsou propojeny s autobiografickými momenty nejen ze Sísova života. Jeho originální kresby, autorské animace Lindy Arbanové, elektroakustická zvuková stopa Martina Tvrdého a scénograficky ztělesněné dobové symboly, společně s hereckým přístupem obou performerů, Milana Hajna a Jazmíny Piktorové, vytváří energickou a mnohovrstevnatou scénickou koláž.
„Mladým divákům chceme prostřednictvím naší inscenace přiblížit nesvobodnou minulost naší země a vyvolat v nich zájem a otázky k diskuzi s učiteli, rodiči nebo vrstevníky. Téma normalizace, útlaku a zneužívání moci jsou totiž bohužel, i když v jiných formách, stále aktuální i v současném společenském systému. Prostřednictvím divadla o nich chceme komunikovat s nejmladší generací. Je pro nás důležité, aby si mohli utvářet vlastní svobodný názor na svět, ve kterém žijeme 30 let po sametové revoluci.” řekly ke koncepci autorky projektu.