Reynek / Slova a obrazy z Petrkova
Tvůrčí tým:
Lucie Trmíková
Martin Dohnal
Bohdan Holomíček
Jan Nebeský
Tato poetická performance, propojující slovo, hudbu a obraz, vznikla z čistého přátelství.
Bohdan Holomíček – dokumentární fotograf, věrně zachycoval chvíle v Petrkově při jeho návštěvách. Všechny portréty i grafiky při představení jsou zachycené jeho okem.
Lucie Trmíková – herečka a scénáristka, byla taktéž vítaným hostem v Petrkově, společně se svým manželem, režisérem Janem Nebeským. Otevírá Reynkův svět slovem a písněmi.
Martin Dohnal – herec, dramaturg a především geniální hudebník, se stará o klavírní doprovod s dramatickou esencí.
Setkání s básněmi a grafikami Bohuslava Reynka, hudbou Martina Dohnala a fotografiemi Bohdana Holomíčka. Návštěva Petrkova. Svědectví o dialogu duše s Bohem, který je někdy tak nesnesitelně daleko a někdy tak děsivě blízko. Petrkov je místo, kde jsme se setkali s otevřenou a vřelou náručí dvou synů velikého básníka a grafika. Kde jsme dostali darem přátelství, samozřejmou blízkost, otevřenost, obyčejnost, humor. Daník a Jiří Reynkovi. A jejich tatínek Bohuslav, jehož dílo nás fascinuje už čtvrt století. Slova a obrazy, pronikající pod kůži, zarývající se do morku.
Život
Básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se narodil v roce 1892 na Vysočině v Petrkově. Zde také věrně zůstal a upozorňoval svojí tvorbou na důležitost domova a lidských kořenů. Kromě svých studií na gymnáziu v Jihlavě a pobytu ve francouzském Grenoblu se svojí ženou – básnířkou Suzanne Renaud, prožil celý svůj život mezi kozami a kočkami právě na petrkovském „panství“. Na otázku, proč necestoval a neobjevoval krásy cizího světa, měl pouze jedinou odpověď.: „Nechci, protože strom vyrostl tady, jsou zde jeho kořeny, a proto je právě tady!“
Tvorba
Svojí tvorbou přilákal k sobě na Vysočinu mnohé duchovní a katolické tvůrce, jako byli Ivan Diviš nebo Josef Florian, ale také František Halas, Josef Čapek nebo Vladimír Holan.
Díky Reynkovým překladům se mohl český čtenář seznámit s expresionistickými básníky, jako byl Georg Trakl, symbolisty jako Marcel Schwob nebo překládal katolické básníky Paula Claudela, Charlese Pegúyho atd.. Tito muži jej inspirovali i pro jeho vlastní tvorbu. Básně i grafiky Bohuslava Reynka přibližují Boha docela v obyčejných věcech – ať už jsou to veverky, stromy nebo kůzlata. To vše bez příkras. Zachycuje největší drama dějin – narození i smrt Ježíše Krista u sebe na dvoře, doma, kde zcela přirozeně můžeme potkat i další svaté, kde se přítomnost přelévá do věčnosti.
Kdyby vešel…
(B. Reynek)
Kdyby do zahrady naší vešel Pán
a rudě otiskl ránu své ruky
na bílou zeď domu
rád bych byl tomu
v bídě svojí
a nalámal bych snětí
a složil bych je na zem pod obraz Rány
a hlavu svou bych na ně skládal
v úzkostech srdce
tvrdě vězněného…