Neboj, neboj!
Strach není ostuda. A není to ani nástroj. Strach je jedna ze čtyř základních lidských emocí, stejně tak jako radost, smutek a vztek. Co kdybychom se ho naučili trochu lépe poznat? Co kdybychom pochopili, že se ho nemusíme bát a že ho můžeme sdílet s těmi, které máme rádi?
Strach potkáváme celý život. Je jedno, kolik je nám let, jestli jsme holky nebo kluci a zda jsme se narodili v Evropě nebo třeba v Asii. Bál se Karel IV., Jan Hus i Superman. Občas se bojí hasič, táta i školní uklízečka. A protože to takhle je, vyplatí se, aby toho každý z nás o strachu co nejvíc věděl. Jen tak nám totiž může přestat dělat starosti. Naše výstava Neboj, neboj! je jako cesta do světa strachu. Ale žádný strach, ničeho se bát nemusíte! Budeme se na strach dívat z různých úhlů, zkoumat ho, hrát si s ním a možná se s ním i kamarádit. Ať už jste malí nebo velcí, tady najdete strachy, které znáte, ale i takové, které jste ještě nepotkali.
Výstava se inspirovala stejnojmennou úspěšnou knihou, jejímiž autory jsou Milada Rezková, Lukáš Urbánek a Jakub Kaše, která už potěšila mnoho čtenářů. Tak jako kniha, i výstava se zabývá tím, jak se strach projevuje v našem každodenním životě – v rodině, ve škole, ve městě, v přírodě a taky těmi strachy, které nám občas přijdou trochu divné, ale taky k našemu životu patří.
- Neboj, neboj!
- Neboj, neboj!
- Neboj, neboj!
Výstava Neboj, neboj! vznikla původně pro pražské Atrium Žižkov pod kuratelou Ondřeje Horáka. Pro Labyrint tvůrci ve spolupráci s dílnami Divadla Drak připravili jeho rozšířenou verzi.
Součástí výstavy je i lektorský program pro školní a jiné organizované skupiny a pracovní listy pro veřejnost. Tak pojďte s námi objevovat svět strachu a učit se, jak se s ním vypořádat. Nová interaktivní výstava Neboj, neboj! přesvědčí každého návštěvníka, malého i velkého, že ze strachu není třeba mít žádný strach!
- Neboj, neboj!
- Neboj, neboj!
DIZAJNIŠTĚ
Interaktivní výstava Dizajniště hravou formou seznamuje s metodou designového myšlení a krok za krokem děti naučí, jak myslet a navrhovat jako designér.
Výstava provede návštěvníky cestou od designového nápadu až k jeho realizaci pomocí designového myšlení. Prostřednictvím jednoduchého návodu s pěti fázemi – empatie, definice, ideace, prototyp, testování – mohou účastníci ve své práci i každodenním životě objevovat nová kreativní řešení a zažít přitom spoustu tvůrčího dobrodružství.
Co u nás můžete zažít a jak Dizajniště funguje?
-
- Interaktivní výstava je vhodná pro návštěvníky od 6 let v doprovodu jejich dospělých a počítá s aktivní spoluprací malých i velkých návštěvníků.
- V Dizajništi na vás čeká 5 zastavení a na každém z nich se seznámíte s jednou fází designového myšlení.
- Jednotlivé fáze je potřeba projít v konkrétním pořadí.
- Na každém zastavení najdete pracovní list, který vás celým procesem provede a vy si budeme moci na vlastní kůži vyzkoušet, jak myslet a navrhovat jako designér.
- Na konci si odnesete vlastnoručně navržený diář, notes či sešítek, nebo možná něco úplně jiného 🙂
- Doporučená délka návštěvy je 1,5 – 2 hodiny.
- Většina textů ve výstavě je v češtině i angličtině, pracovní listy jsou dvojjazyčné, návštěva je vhodná i pro anglicky mluvící návštěvníky.
- Dizajniště – foto Milan Hajn
- Dizajniště – foto Milan Hajn
- Dizajniště – foto Milan Hajn
- Dizajniště – foto Milan Hajn
- Dizajniště – foto Milan Hajn
- Dizajniště – foto Milan Hajn
- Dizajniště – foto Milan Hajn
- Dizajniště – foto Milan Hajn
- Dizajniště – foto Milan Hajn
Designové myšlení učí kreativnímu řešení problémů, generování nápadů a schopnostem je vyhodnocovat, rozvíjí komunikační a prezentační dovednosti, podporuje práci v kolektivu, je inkluzivní, je zábavné, poučné a hravé.
Pro školní kolektivy nabízíme lektorské programy, které návštěvníky provedou je celým kreativním procesem. Žáci a studenti si na nich osvojí sběr, třídění, analyzování a vyhodnocování informací a jak je mohou tvůrčím způsobem aplikovat v nových souvislostech a situacích. V pěti krocích se dostanou od nápadu k až realizaci.
Účastníci přirozeně rozvinou celou řadu důležitých kompetencí: týmovou spolupráci, prezentaci, komunikaci a vizualizaci myšlenek, argumentaci, vedení diskuse i polemiky.
Designové myšlení spojuje, narušuje bariéry mezi lidmi a přispívá k sebenaplnění.
Lektorské programy pro školní kolektivy jsou uzpůsobeny různým věkovým kategoriím návštěvníků základních i středních škol.
Autory expozice jsou designoví aktivisté, kreativci a patrioti z karlovarského spolku PROTEBE live, který již od roku 2005 buduje image Karlových Varů jako kulturního a občansky aktivního města. K tomu nemalou měrou pomáhá jejich kreativní centrum DIZAJNPARK (dříve galerie Supermarket WC) v prostorách tuhnického výměníku.
Továrna na utopii
Autorská interaktivní rodinná výstava zabývající se utopickými motivy v díle Karla Čapka navazuje na divadelní inscenaci R.U.R. 2.0 věnovanou příležitosti stoletého výročí prvního uvedení legendárního Čapkova díla.
Draci v animaci a Čtyřhlas
Labyrint Divadla Drak již podruhé ožívá interaktivním výstavním projektem věnovaným animaci a všemu, co k ní patří.
Celé druhé patro galerie jsme pro vás proměnili v animační inkubátor – místo, kde můžete na chvilku zastavit čas a nechat rozběhnout svou vlastní fantazii.
Staňte se průzkumníkem, kterému nezůstane skryto žádné tajemství klasických filmových triků, nebo si rovnou natočte svůj vlastní animovaný film. Nezáleží na vašem věku ani zkušenostech. Nemusíte být zdatným výtvarníkem ani technickým specialistou. Animace je totiž hra otevřená všem, kdo mají chuť a odvahu si ji vyzkoušet!
Interaktivní výstavní projekt Draci v animaci a Čtyřhlas tvoří dvě na sobě zdánlivě nezávislé instalace, které však mají společné to nejdůležitější: lásku k řemeslu, vášeň pro příběhy plné fantazie a radost z objevování jednotlivých fází pohybu.
Projekt navazuje na výstavu Trojhlas a Dračí animační herna, který vznikl v roce 2020 rovněž ve spolupráci Divadla Drak a produkční společnosti MAUR film. Ta se dlouhodobě věnuje animované tvorbě, v oboru animace systematicky vyhledává i podporuje talentované tvůrce a patří k největším a nejvýznamnějším producentům animovaných filmů v České republice.
Její nejnovější projekt Čtyřhlas opět spojuje animovanou tvorbu studentů filmových univerzit napříč Českou republikou. Tvoří ho krátké animované filmy Whatman Niki Zinovevé (FMK UTB Zlín), Odpusť Alžbety Mačákové Mišejkové (FAMU), Plevel Poliny Kazak (FAMO Písek) a Máma má vždycky pravdu Marie Urbánkové (UMPRUM). Putovní výstava, která k pásmu krátkých filmů vznikla, odkrývá zákulisí výroby animovaných filmů a nabízí možnost seznámit se s různými druhy animace.
V rámci výstavy probíhají v Labyrintu Divadla DRAK i jednorázové animační dílny:
23.4.2023 / / 14.00 – 16.00
Pokojíček / Dobrodružství mezi čtyřmi zdmi
Každý žijeme svůj orámovaný příběh. Dílna se zaměří na výrobu pokojíčků, které mají předobraz ve výstavě Čtyřhlas. Výtvarná tvořivost spojena s trojrozměrnou animační technikou. Několik příběhů, které v průběhu workshopu vzniknou na konci propojíme ve velkou panelákovou story.