Cha cha cha aneb Charlie Chaplin a jiná scházka

DIVADLO ALFA – CZ

Maňásková expedice do království němé filmové grotesky aneb Než komedie byla králem… Nejslavnější inscenací plzeňského Divadla ALFA v celé jeho téměř padesátileté historii byli nepochybně „Tři mušketýři“ z roku 2006. Jako základní inspirace (samozřejmě vedle Dumasova románu) nám posloužila němá filmová groteska francouzského komika Maxe Lindera „The Three Must Get There“ z roku 1922. Ostatně němá groteska a akční maňáskové divadlo mají mnoho společného, nejspíše včetně společných kořenů.

Nyní, po téměř 10 letech, zastesklo se nám opět po onom „nádherném světě legrace“, jehož hlavními stvořiteli byli Charles Chaplin, Buster Keaton (Frigo), Laurel a Hardy, a několik dalších proslulých komiků, v neposlední řadě i populární Keystonští strážníci. A stejně jako v případě „Tří mušketýrů“, nehodláme jen kopírovat notoricky známé scény z filmů těchto klasiků, nýbrž přinášíme úplně nový scénář, v němž se výše jmenovaní komici setkávají ve společně hraném příběhu.

Tento nový příběh, jakoby předurčený pro filmovou grotesku, je však zároveň obrazem cesty komiků od cirkusu, divadla a music-hallu k filmu, tedy toho, co bylo předtím, než němá filmová groteska načas (a vlastně navěky) opanovala plátna kin. V komických episodách se postupně představí Chaplin, Frigo a Laurel + Hardy, a jistě ne náhodou všechny tyto epizody ústí do honičky výše zmíněných komiků se strážníky, jichž stále přibývá. Nakonec se všichni sejdou ve filmovém studiu Macka Sennetta, kde propukne nefalšovaná dortová bitva!

Představení provází pro tento druh produkce rovněž typický pianista (a zároveň lepič plakátů). Vzhledem k tomu, že scénář vychází z klasické filmové grotesky, která za posledních sto let dokázala rozesmát milióny lidí po celém světě, i vzhledem
k tomu, že inscenace (stejně jako její předobraz) se obejde beze slov, věříme, že „Cha, cha, cha“ si své diváky najde kdekoliv na Zeměkouli…

Squadra Sua – Happy Hour

Host přijde do restaurace, usedne k prostřenému stolu, objedná si jídlo, které mu kuchaři připraví a číšníci donesou. Co by se mohlo pokazit? Jaké nečekané ingredience by se mohly připlést do nijak komplikovaného příběhu? A kdo to nakonec všechno zaplatí? Divadelní představení na způsob grotesky marinované v klauniádě, to vše dobře propečené za pravidelného podlévání třemi herci, kteří se podle potřeby proměňují z číšníků na kuchaře a zpátky. Jeden z nich si dokonce troufne být v jejich restauraci hostem.

“Squadra Sua každopádně obhájila své již tradiční místo na české klaunské scéně a její nový počin patří k tomu nejlepšímu, co dosud nabídla. Charaktery i pohyb byly velmi přesné a humor byl z každé situace vytěžen do poslední kapky.” A. BYČEK, TANEČNÍ AKTUALITY, 5.6.2015

Suadra Sua - Happy Hour Miloš Šálek Cirk UFF 2 (5)Suadra Sua - Happy Hour Miloš Šálek Cirk UFF 2 (3)

Čert a Bára

Kdysi dávno poslali čerta Matlase na svět, aby dělal to, co čerti na světě obvykle dělají. Strašit lidi, sbírat duše hříšníků, škodit, kde se dá…Jenže Matlas není zrovna vzorný čert. Do práce se mu dvakrát nechce, a tak si v lese najde opuštěné stavení, kde se skryje, aby měl pokoj od pekla i od lidí. Jenže tam ho jednoho dne najde Bára, která je tak trochu jiná než ostatní. A navíc je tak mladá a hezká! Žádný div, že okouzlený Matlas si na peklo už ani nevzpomene. Jenže peklo si vzpomene na něj a chce si ho vzít zpět. Dokáže ho Bára zachránit? Nebo skončí v pekle i s ním? Nebo už se nikdy neuvidí? Jak tohle celé dopadne?

Autor, režisér a herec Jiří Jelínek je zakladatelem divadla Dno, čtyři roku působil v brněnském Divadle Husa na provázku, v současnosti je na volné noze. Spolupracuje například s pražským Divadlem Minor, s brněnskou Redutou nebo s Městským divadlem Zlín. Za svou tvorbu získal řadu prestižních ocenění (cena Divadelních novin za alternativní divadlo, ceny Erik za nejlepší loutkovou inscenaci roku, ceny mezinárodních festivalů Skupova Plzeň, Mateřinka a Next wave).

DOM DE DOM DOM

Dva chlapci z různých světů. Nejprve spolu soupeří, pak se ale spřátelí a naučí se spolupracovat ve světě plném protikladů. Toto setkání změní jejich život.

Představení Dafa Puppet Theatre s tvůrčí dílnou pro děti. Jazykově bezbariérové.

Studio DAMÚZA – Golem

Náš příběh se odehrává v období vlády Rudolfa II. Na pražský hrad se sjíždí nejvýznamnější alchymisté a umělci své doby. Proradný rádce se snaží co nejvíce si namastit kapsy, a tak lidé v podhradí zažívají krušné chvíle. Rabín Löwe, proto na pomoc povolá hrdinu z hlíny – Golema. Golemova síla je však tak velká, že i samotného císaře uchvátí touha se ho zmocnit a využít ho jako válečnou zbraň. Díky odvaze rabínovy dcery Ester však příběh, jak už tomu v pohádkách bývá, nakonec dobře skončí.

thumb_IMG_6655_1024

Slovo golem znamená v hebrejštině neúplný, nedokonalý. Stejně je v židovských legendách pojímána i tato oživená bytost, neměla vlastní myšlenky ani vlastní vůli, jen doslovně plnila příkazy svého pána.

damuza-golem

Mixuj komiks

KOMIKSOVÁ DÍLNA S ILUSTRÁTORKOU (NEJEN) ČASOPISU RAKETA

Je komiks literatura? Nebo výtvarné dílo? Jaké může mít podoby? Kde lapit parádní příběh? Jak vykoumat vlastní  scénář? A jak to pak všechno smixovat do komiksového media? Sobotní komiksová dílna jako doprovodný program k výstavě Raketa.

Mařenka vás provede vesmírem komiksu. 

Mařenka Urbánková – ilustrátorka a studentka animovaného filmu na VŠUP v Praze. S Raketou je skoro od začátku. Ilustruje články, vymýšlí a kreslí skládačky, hry, obálky a nebo třeba papírové želvy a skejty.

Vhodné pro návštěvníky sobotní pohádky i pro další zájemce od 4 let. Kapacita komiksové dílny je omezena na 20 dětí. Rezervace a vstup na dílnu se hradí pouze za děti, dospělý doprovod vstupuje zdarma. 

Studio DAMÚZA – Turnaj krále Karla

Zveme vás na turnaj, kde se vy a vaši rytíři utkáte v různých disciplínách a tak odhalíte neznámou tvář Karla IV. Jaký vlastně Karel IV. byl?  Byl jako my nebo byl něčím jiný? Hrál si a zlobil? Měl smysl pro humor? Chodil do školy, a co se tam vlastně učil? V kolika letech se poprvé oženil? Co je to relikvie a měl Karel IV. nějakou? Jaký plán měl s českou zemí? A co vy…, stali byste se také králem a císařem? Vydejte se s námi životem Karla IV., do doby kdy žil, do Prahy, kterou proměňoval.

_MG_8427

 

Divadlo ALFA – Tři siláci na silnici

V pohádkách je číslo tři odjakživa jedničkou. Král mívá tři dcery, zkoušky princů mívají tři úkoly a Děd Vševěd míval o tři zlaté vlasy více, nežli potkal Plaváčka.

Tři jsou i hrdinové naší nové inscenace. A co víc, jsou bratři, jak se patří! Jsou to totiž náramní siláci. Jenomže doposud svou sílu před okolním světem tak trochu ukrývali. Celý svůj dosavadní život totiž strávili doma. Doma u maminky.

Ta se o ně starala, prala jim, uklízela a báječně jim vyvářela. Tři bratři si žili, no jako ta prasátka v žitě. A ne a ne opustit rodné hnízdo. Jenže jednoho dne už jejich mámě došla trpělivost. Řekla jim, že musí vyrazit do světa. Na zkušenou. Když už jsou jednou tři bratři, jako z pohádky, tak se to od nich tak nějak očekává.

A jak už to tak v pohádkách bývá, napekla jim na cestu buchty a dala jim také několik rad. Nejdůležitější byla samozřejmě rada třetí a poslední: „Nezapomeňte, že nejsilnější budete pouze tehdy, když své síly spojíte!“ Jenže právě tuhle radu tři bratři nejspíše na odchodu neslyšeli, anebo jí neporozuměli. Protože sotva paty z domu vytáhli, okamžitě se každý vydal jiným směrem. Trvalo pak ještě nějaký čas, než se jejich cesty opět spojily a oni konečně pochopili, že společně se to lépe táhne.

Taneční studio Light – JOLA

JOLA (čti džola) – je ladacky „kufr“. Co bylo před kufrem – bylo vysoko.

Vysoko 4 200 m.n.m. ve vesnici Kargyak v Indii v oblasti LADAKU v Himálaji.
Co bylo po kufru – bylo daleko. Nepředstavitelně daleko v Praze v Čechách, kde je všechno úplně jinak než v Kargyaku. Co je v kufru? V kufru jsou ukryty problémy všech zúčastněných dětí. Problémy, které samy nemohou řešit – a přesto s nimi musí žít.

JOLA je skutečný příběh malého chlapce Odzera, kamaráda,
kterému se v raném věku v jediné vteřině navždy změnil celý život.
Vypráví o jeho cestě k uzdravení, o střetu s jinou kulturou, o přátelství
nejen jeho očima, ale i očima kamarádů, kteří jeho příběh prožívali s ním.

JOLA_plakat_webjolaDSC_2269DSC_2260

K šípku s Růženkou

Už název inscenace napovídá, že nepůjde úplně o klasiku. A to i přesto, že se tvůrčí tým pustil do zdánlivě tradiční loutkářské formy – víceméně iluzívního kukátkového divadla, v němž se hraje ručně řezanými marionetami. Jenže původní hra Víta Peřiny nechtěla jen převyprávět notoricky známou pohádku.

Tvůrci se totiž zaměřili na oněch sto let, které Růženka díky kruté sudbě zaspala. Co vše se za tu dobu událo? Snažil se někdo o její probuzení? Jaké jsou šance člověka v souboji s osudem? A co může být osudovějšího, než láska?

Inscenace je navíc věnována blížícímu se 100. výročí vzniku samostatného Československa. Růženka totiž usne na své osmnáctiny, v našem provedení se tak stane v roce 1918. A podobně jako onoho roku zaniklo císařství, usnulo i království Růženčina tatínka. Začíná nová éra plná objevů a chudák zvídavá Růženka, která již ve svém pokoji má i nedávno vynalezenou promítačku filmů, to má jako na potvoru všechno prospat. Ledaže… Ledaže by se jejímu milému Vráťovi podařilo krutou sudbu zlomit. Nebo alespoň vrátit čas a zabránit Růženčinu osudnému píchnutí. Jenže boj s osudem bývá někdy opravdu náročný. A často i marný.

Představení je určeno jak mladším školákům, kteří si v něm mohou užít absurdní grotesku o cestování v čase a parodickou variaci na notoricky známou pohádku, tak i starším dětem, které se již učí dějepis. Ty zase mohou v příběhu Růženky zkoušet odhalit drobné dějepisné narážky a odkazy na běh času v letech 1918 – 2018.

The title of the production, Down with Sleeping Beauty, suggests that it is not a classic fairy tale. The creators focused on the hundreds of years that Sleeping Beauty had slept through because of a cruel curse. What happened all that time? Did anyone try to wake her up? What are the chances of a human being in a battle with fate? And what can be more fatal than love?

The performance is also dedicated to the upcoming 100th anniversary of the establishment of the independent Czechoslovakia.

Nákupní košík
Košík je prázdný!
Pokračovat v nákupu